RSS
 

Myśl tygodnia No.52 – Kołysać się co dnia

19 maj

Jeśli zamkniesz oczy i wyobrazisz sobie majestatyczne jezioro rozciągające się dookoła twojej łodzi, to coś Ci opowiem. Owe jezioro jest piękne, ma wiele interesujących atrakcji na mniej lub bardziej odległym horyzoncie. Ma też wiele niebezpiecznych skał tuż pod taflą radośnie falującej wody. Wiry, które mogą cię wciągnąć i uwięzić. Połacie suchej trzciny, po wpłynięciu w nią wszystko zanika a pojawia się frustrująca monotonia pejzażu znaczona rutyną kolejnych źdźbeł. Oto właśnie widzisz w niewielkim stopniu opisane jezioro życia.

Bycie w związku można porównać do wspólnej wycieczki łódką po jeziorze. Pierwsze chwile zawsze są ogromną ekscytacją, bliskość lustra wody i tak nieskrępowana linia otaczającego horyzontu. Wiele miejsc, atrakcji i celów, których można doświadczać wspólnie. Dzielenie z kimś zachwytu, radości, ekscytacji i innych emocji tylko je potęguje.

Ale ten stan nie trwa wiecznie, chaos euforii opada i wycieczka nabiera bardziej eksploracyjnego wymiaru. Zaczynamy chcieć konkretów, wpatrzeni w horyzont zaczynamy wyławiać co bardziej interesujące nas wysepki, liliowe ogrody czy głośne podwodne gejzery. Niepostrzeżenie rodzi się pragnienie kierunku, siła która gdzieś nas popycha lub (niby analogicznie) ciągnie. I choć nikt nie lubi być popychany czy ciągany, nie protestujemy.

Oto nabrało znaczenia z kim naprawdę dzielimy naszą łódkę. Czy partnerka/partner widzą ten sam horyzont? Potrafimy patrzeć nań z tej samej perspektywy czy dzieli nas sterburta i bakburta? Zaczynasz patrzeć jakim typem jest połowa załogi waszej łodzi. Lubi się delektować słońcem i beztrosko podziwiać to, co akurat mijacie? Czy zerka na niebo przezornie wypatrując nadchodzących sztormów? Dziarsko pogwizduje optymistyczną melodię nie stroniąc od wiosła? Boi się zamoczyć? Abstrakcyjnie puszcza duży latawiec, śmiejąc się ogłasza wiatr nowym kapitanem? Z troską podaje Ci termos pełen orzeźwiającej lemoniady z kardamonem? Siedzi na dziobie, władczo wskazując palcem kierunek nie myśląc o wiośle?

To co zaczynasz dostrzegać to delikatne zmęczenie. Nie istotne jaki to typ, każdy kiedyś traci atencję. I wtedy trzeba troszkę pobujać. Kobieta lubi dreszczyk emocji, nawet kiedy głośno protestuje. Owszem boi się, że coś się stanie (i ma racje) mimo to odczuwa tak intensywnie, tak wiele, tak klarownie… Tak ochoczo, nie jak podczas statecznego i delikatnego sunięcia przez majestatyczne jezioro. Bo gdy zabujasz mimo złości pojawia się jednak skupienie. Dostrzega coś poza hipnotyzującym horyzontem czy najbliższą atrakcją, dostrzega łódkę! Bo przecież nadal jesteście na niej razem. A jezioro lubi zawłaszczać naszą uwagę odciągając nas od tego co mamy na wyciągnięcie ręki karmiąc nas i mamiąc obietnicą oddali. Często rysując nam we mgle obraz przypominający coś niezwykłego jak choćby marine, która z bliska może okazać się cmentarzyskiem łodzi rozbitych na płyciznach. Dlatego bujaj.

Choć jezioro rozciąga się niewyobrażalnie daleko, nie jednokrotnie będziesz wyczerpany/ana, nie trać z oczu łodzi. A kolejne atrakcje akwenu będziesz zostawiać w swym kilwaterze wspólnie sunąc dalej Waszą unikatową łodzią.

I BUJAJ, choć z umiarem…

„Przepraszam czytelników, że nie rozpieszczałem was ostatnio wieloma wpisami. Mimo, iż jest was niewielu lub nie ma was wcale, najeży wam się więcej. Doceniam was. Czas bym bardziej to okazywał.”

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Myśl tygodnia, Myśli i fakty

 

Tags: , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~A.

    1 grudnia 2016 o 02:03

    Dawno się tak nie ubawiłam. Dzięki!!

     
 

  • RSS